Dzisiaj jest sobota, 13 lipca 2024 roku

"Nad Wisłą": Piłkarza sprzedam, piłkarza kupię

Powoli dobiegają końca przygotowania drużyn do nowych rozgrywek, które wystartują w połowie sierpnia. III-ligowe Piaseczno przechodzi kadrową rewolucję. Sparta Jazgarzew (IV liga) też. Swoje składy uzupełniają inni IV-ligowcy: Mazowsze Grójec i Skra Konstancin. O możliwość gry na tym szczeblu walczy w piłkarskiej centrali zdegradowana do ligi okręgowej Warka.

Nowy atak
Praktycznie nowy zespół zobaczą w zbliżającym się sezonie kibice w Piasecznie. Dotychczas klub ze stadionu przy ulicy 1 Maja opuściła spora grupa zawodników stanowiących do tej pory o sile drużyny prowadzonej przez Zygmunta Ocimka. Wśród nich są między innymi: bramkarz Mariusz Osiński (Mazowsze Grójec), obrońcy Michał Herman (Znicz Pruszków), Kamil Goryszewski, Karol Bednarczyk (obaj szukają klubów) i Piotr Talar (Start Otwock) oraz pomocnicy Rafał Klimowski (Legionovia Legionowo) i Jakub Kaźmierczak (powrót do Pelikana Łowicz). Największą stratą są ubytki w linii ataku, którą opuścili dwaj podstawowi gracze: Odunka Chukwuma (Odra Wodzisław Śląski) i Maciej Jankowski (Ruch Chorzów).

Tak liczne odejścia mogą być pokłosiem kłopotów finansowych sponsora drużyny, który przez kilka miesięcy zalegał zawodnikom z wypłatą wynagrodzeń. Od tego sezonu koszty utrzymania sekcji piłkarskiej, którą przejmie wydzielony podmiot w postaci sportowej spółki akcyjnej, mają zostać mocno ograniczone. – Sponsor postanowił, że zespół ma być oparty na co najwyżej czterech doświadczonych zawodnikach. Reszta to będzie młodzież – informuje „NW” trener Zygmunt Ocimek.

Z dotychczasowej kadry pozostaną defensywnie usposobieni Marcin Papierz (kapitan zespołu), Paweł Wysocki i Tomasz Dudek. Z ofensywnych graczy umowy powinni przedłużyć Grzegorz Gromadzki i Przemysław Łaski. Do nich dokooptowani zostaną wychowankowie piaseczyńskiego klubu (m.in. Kamil Gałązka i Konrad Rojek), a także kilku z przeszło 20 testowanych zawodników. Według naszych ustaleń najbliżej pozostania w Piasecznie są napastnik KS Raszyn Wiktor Łach oraz pomocnik Mazowsza Grójec Daniel Złoch.

Bez pięciu
Podobnej rewolucji można się spodziewać również w pobliskim Jazgarzewie, gdzie siódmą siłę poprzednich rozgrywek IV ligi opuściło pięciu graczy stanowiących dotychczas trzon zespołu.

Z podpiaseczyńską miejscowością pożegnali się: obrońca Michał Marzec, pomocnicy Tomasz Bochenek, Robert Łoszakiewicz i Michał Węgliński oraz bramkostrzelny napastnik Dariusz Cackowski. – Na chwilę obecną nie mamy ich następców – mówi trener Witold Faliszewski. Ale dodaje: – Z początkiem sierpnia powinny pojawić się w drużynie nowe twarze.

Aktualnie szkoleniowiec Sparty dysponuje skromną kadrą 15 zawodników (w tym trzech juniorów). Po przegranym bardzo wysoko, bo aż 3:8, meczu towarzyskim z Piastem Piastów piłkarze z Jazgarzewa udali się na tygodniowy obóz przygotowawczy do mazowieckiego Jabłonowca.

Rewolucji nie będzie
Po historycznym sukcesie, którym było zajęcie trzeciego miejsca w tabeli IV ligi, tylko lekkich korekt w składzie dokonają działacze Skry Konstancin. – Nie chcemy robić żadnej rewolucji – zapewnia trener Marcin Urbański, który dodaje, że w planach jest wprowadzenie do gry maksymalnie czterech nowych zawodników.

Największym ubytkiem może się okazać przejście do Mazura Karczew obrońcy Piotra Bogackiego. – Jego odejście będzie dla nas na pewno dużą stratą, ale nie chcemy zamykać mu drogi do dalszej kariery i gry w wyższej lidze – tłumaczy szkoleniowiec.

Ze Skrą trenuje kilku nowych piłkarzy. Jak zdradza „NW” Urbański, najbliżej zasilenia kadry zespołu jest obrońca KS Piaseczno Łukasz Kopczyński.

Posiłki z Korony
Wielkich zmian nie będzie też raczej w Grójcu. Choć lista piłkarzy, którzy odejdą, jest długa, trzon zespołu pozostanie bez zmian.

Stadion przy ulicy Laskowej opuścili dotychczas bramkarz Piotr Przepiórka, obrońcy Kamil Molga, Konrad Tkaczyk (obaj wrócili do Radomiaka Radom) i Karol Pluta, a także pomocnicy Marcin Hrycajewski i Piotr Białek. Niewiadoma pozostaje przyszłość najlepszego strzelca drużyny Arnolda Kołakowskiego i Damiana Wojtulewicza. Obaj napastnicy pojawiają się na zajęciach w kratkę. Niewiadomo również, co z Danielem Złochem, który jest bliski przejścia do KS Piaseczno.

Nowymi twarzami w Mazowszu są: doskonale znany miejscowym kibicom bramkarz Mariusz Osiński (KS Piaseczno), obrońca Łukasz Jankowski i napastnik Rafał Kochański (obaj Korona Góra Kalwaria) oraz defensywny Adam Stelmasiak (Jedność Żabieniec). W sobotnim meczu towarzyskim, wygranym 3:1 z Ursusem Warszawa, trener Robert Radoński przyglądał się ponadto 30-letniemu defensywnie usposobionemu Karolowi Bednarczykowi, który w ubiegłym sezonie bronił barw KS Piaseczno.

Szóstka w totolotka
Za wygraną nie dają działacze zdegradowanej do okręgówki Warki. Przypomnijmy: przed drugim spotkaniem barażowym o utrzymanie w IV lidze z Okęciem Warszawa klub dowiedział się, że ze względu na weryfikację meczu UKS Łady – Szydłowianka Szydłowiec jako walkower dla gości, to właśnie drużyna z Szydłowca zagra w barażach, a Warka automatycznie spada do niższej klasy rozgrywkowej.

Od tej decyzji wareccy działacze odwołali się do Mazowieckiego Związku Piłki Nożnej, ale ten swoje postanowienie podtrzymał. – Złożyliśmy pozew do PZPN – informuje prezes klubu Sławomir Ignacak. Piłkarska centrala decyzję o tym, w której lidze zagra Warka, ma podjąć jeszcze w tym tygodniu.

– To tak, jakby trafić szóstkę w totolotka, a drugiego dnia okazałoby się, że los jest nieważny, bo maszyna była popsuta – komentuje całą sytuację zirytowany trener Arkadiusz Skonieczny, który wbrew swoim wcześniejszym zapowiedziom postanowił zostać w Warce na kolejny sezon. – Obecnie pracuję z tą samą grupą zawodników, co w ubiegłych rozgrywkach – mówi szkoleniowiec. Jedyną nową twarzą w jego zespole jest obrońca Orła Wierzbica Paweł Lewandowski.
autor: Mateusz Adamski
źródło: Nad Wisłą (www.NadWisla.pl)
dodane: 29 lipca 2010 r. (16:04)

MazowszeGrojec.pl na Facebooku

Wspierają nasGrojec24.net - Grójec i Powiat Grójecki

Mamy zielony certyfikat PZPN


PZPN wyróżnił akademię GKS Mazowsze Grójec „zielonym certyfikatem”, który przyznawany jest klubom prowadzonym według wysokich standardów organizacyjnych i szkoleniowych.Wkrótce

PLAN GIER KONTROLNYCH:

GKS Belsk Duży - sobota, 13 lipca, godz. 18
GPSZ Głuchów - sobota, 20 lipca, godz. 14
GKS Drogowiec Jedlińsk - sobota, 27 lipca, godz. 10
LKS Perła Złotokłos - sobota, 3 sierpnia, godz. 11

* Uwaga, ze względu na modernizację stadionu przy Laskowej, wszystkie mecze kontrolne zostaną rozegrane na wyjazdach.